DSA20C150PN
- Manufacturer Part Number:
- DSA20C150PN
- Part of Description:
- DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V TO220F
- Product Category :
- Diodes - Rectifiers - Arrays
- Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
- 10A
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- 300 µA @ 150 V
- Diode Configuration :
- 1 Pair Common Cathode
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature - Junction :
- -55°C ~ 175°C
- Package / Case :
- TO-220-3 Full Pack
- Speed :
- Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- Supplier Device Package :
- TO-220ABFP
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
- 150 V
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
- 880 mV @ 10 A