MBR40150CT
Manufacturer Part Number:
MBR40150CT
Manufacturer/Brand:
SMC Diode Solutions
Part of Description:
DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V TO220
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1 mA @ 150 V
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
TO-220-3
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-220AB
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
150 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
950 mV @ 20 A