STPS16L40CT
Manufacturer Part Number:
STPS16L40CT
Part of Description:
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V TO220AB
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
8A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
700 µA @ 40 V
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
150°C (Max)
Package / Case :
TO-220-3
Product Status :
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-220
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
40 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
500 mV @ 8 A