MEA250-12DA
- Manufacturer Part Number:
- MEA250-12DA
- Manufacturer/Brand:
- Hartland Controls/Littelfuse
- Part of Description:
- DIODE MODULE 1.2KV 260A Y4-M6
- Manufacturer :
- Hartland Controls/Littelfuse
- Product Category :
- Diodes - Rectifiers - Arrays
- Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
- 260A
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- 12 mA @ 1200 V
- Diode Configuration :
- 1 Pair Common Anode
- Diode Type :
- Standard
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Operating Temperature - Junction :
- -40°C ~ 150°C
- Package / Case :
- Y4-M6
- Product Status :
- Active
- Reverse Recovery Time (trr) :
- 500 ns
- Speed :
- Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- Supplier Device Package :
- Y4-M6
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
- 1200 V
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
- 1.8 V @ 260 A