MSC2X100SDA070J
Manufacturer Part Number:
MSC2X100SDA070J
Manufacturer/Brand:
Microchip Technology
Part of Description:
SIC SBD 700 V 100 A DUAL ISOTOP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
100A (DC)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
400 µA @ 700 V
Diode Configuration :
2 Independent
Diode Type :
Silicon Carbide Schottky
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 175°C
Package / Case :
SOT-227-4, miniBLOC
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
0 ns
Speed :
No Recovery Time > 500mA (Io)
Supplier Device Package :
SOT-227 (ISOTOP®)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
700 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.8 V @ 100 A