MF200A12F2N
- Manufacturer Part Number:
- MF200A12F2N
- Part of Description:
- Diodes - Bridge Rectifiers F2N 2
- 200A
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- 1 mA @ 1.2 kV
- Diode Configuration :
- 1 Pair Common Anode
- Operating Temperature - Junction :
- -40°C ~ 150°C
- Reverse Recovery Time (trr) :
- 110 ns
- Speed :
- Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- Supplier Device Package :
- F2N
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
- 1200 V
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
- 2.3 V @ 200 A