P006-C08-HG10
- Manufacturer Part Number:
- P006-C08-HG10
- Part of Description:
- CORD 18AWG NEMA5-15P - IEC320 8'
- 1st Connector :
- NEMA 5-15P
- Approval Agency Marking :
- cUL, UL
- Cord Type :
- SJT, Coiled
- Current Rating (Amps) :
- 10A
- Features :
- Hospital Grade
- Length :
- 8.00' (2.44m)
- Operating Temperature :
- -20°C ~ 60°C
- Voltage Rating :
- 125VAC
- Wire Gauge :
- 18 AWG