STPS40M120CT
Manufacturer Part Number:
STPS40M120CT
Manufacturer/Brand:
STMicroelectronics
Part of Description:
DIODE ARRAY SCHOTTKY 120V TO220
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
20A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
370 µA @ 120 V
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Diode Type :
Schottky
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
150°C (Max)
Package / Case :
TO-220-3
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-220
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
120 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
790 mV @ 20 A