PNE20060CPEZ
- Manufacturer Part Number:
- PNE20060CPEZ
- Manufacturer/Brand:
- Nexperia USA Inc.
- Part of Description:
- PNE20060CPE/SOT1289B/CFP15
- Manufacturer :
- Nexperia USA Inc.
- Product Category :
- Diodes - Rectifiers - Arrays
- Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
- 3A
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- 1 µA @ 200 V
- Diode Configuration :
- 1 Pair Common Cathode
- Diode Type :
- Standard
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature - Junction :
- 175°C (Max)
- Package / Case :
- TO-277, 3-PowerDFN
- Product Status :
- Active
- Reverse Recovery Time (trr) :
- 30 ns
- Speed :
- Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- Supplier Device Package :
- CFP15B
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
- 200 V
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
- 940 mV @ 3 A