SBR10200CTL-13
- Manufacturer Part Number:
- SBR10200CTL-13
- Part of Description:
- DIODE ARRAY SBR 200V 5A TO252-3
- Product Category :
- Diodes - Rectifiers - Arrays
- Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
- 5A
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- 100 µA @ 200 V
- Diode Configuration :
- 1 Pair Common Cathode
- Operating Temperature - Junction :
- -65°C ~ 150°C
- Package / Case :
- TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
- Speed :
- Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- Supplier Device Package :
- TO-252-3
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
- 200 V
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
- 940 mV @ 5 A