83CNQ080S2
Manufacturer Part Number:
83CNQ080S2
Manufacturer/Brand:
SMC Diode Solutions
Part of Description:
DIODE ARRAY SCHOTTKY 80V PRM2
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
80A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1.5 mA @ 80 V
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Diode Type :
Schottky
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 175°C
Package / Case :
PRM2
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
PRM2
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
80 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1 V @ 80 A