DPF60C200HB
- Manufacturer Part Number:
- DPF60C200HB
- Manufacturer/Brand:
- Hartland Controls/Littelfuse
- Part of Description:
- DIODE ARRAY GP 200V 60A TO247AD
- Manufacturer :
- Hartland Controls/Littelfuse
- Product Category :
- Diodes - Rectifiers - Arrays
- Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
- 60A
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- 5 µA @ 200 V
- Diode Configuration :
- 1 Pair Common Cathode
- Diode Type :
- Standard
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature - Junction :
- -55°C ~ 175°C
- Package / Case :
- TO-247-3
- Product Status :
- Active
- Reverse Recovery Time (trr) :
- 55 ns
- Speed :
- Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- Supplier Device Package :
- TO-247AD
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
- 200 V
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
- 1.3 V @ 60 A