FERD30H60CTS
- Manufacturer Part Number:
- FERD30H60CTS
- Manufacturer/Brand:
- STMicroelectronics
- Part of Description:
- DIODE ARRAY 60V 15A TO220AB
- Manufacturer :
- STMicroelectronics
- Product Category :
- Diodes - Rectifiers - Arrays
- Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
- 15A
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- 170 µA @ 60 V
- Diode Configuration :
- 1 Pair Common Cathode
- Diode Type :
- FERD (Field Effect Rectifier Diode)
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature - Junction :
- 175°C (Max)
- Package / Case :
- TO-220-3
- Product Status :
- Active
- Reverse Recovery Time (trr) :
- Speed :
- Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- Supplier Device Package :
- TO-220
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
- 60 V
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
- 585 mV @ 15 A