DPG80C300HB
- Manufacturer Part Number:
- DPG80C300HB
- Part of Description:
- DIODE ARRAY GP 300V 40A TO247AD
- Product Category :
- Diodes - Rectifiers - Arrays
- Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
- 40A
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- 1 µA @ 300 V
- Diode Configuration :
- 1 Pair Common Cathode
- Operating Temperature - Junction :
- -55°C ~ 175°C
- Package / Case :
- TO-247-3
- Reverse Recovery Time (trr) :
- 35 ns
- Speed :
- Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- Supplier Device Package :
- TO-247AD
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
- 300 V
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
- 1.36 V @ 40 A