STPS61L45CT
Manufacturer Part Number:
STPS61L45CT
Manufacturer/Brand:
STMicroelectronics
Part of Description:
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO220AB
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
30A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1.5 mA @ 45 V
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Diode Type :
Schottky
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
150°C (Max)
Package / Case :
TO-220-3
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-220
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
45 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
560 mV @ 30 A