STPS20S100CFP
- Manufacturer Part Number:
- STPS20S100CFP
- Part of Description:
- DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO220F
- Product Category :
- Diodes - Rectifiers - Arrays
- Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
- 10A
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- 3.5 µA @ 100 V
- Diode Configuration :
- 1 Pair Common Cathode
- Operating Temperature - Junction :
- 175°C (Max)
- Package / Case :
- TO-220-3 Full Pack
- Product Status :
- Active
- Reverse Recovery Time (trr) :
- Speed :
- Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- Supplier Device Package :
- TO-220FP
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
- 100 V
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
- 850 mV @ 10 A