BYV42E-150,127
Manufacturer Part Number:
BYV42E-150,127
Manufacturer/Brand:
WeEn Semiconductors
Part of Description:
DIODE ARRAY GP 150V 30A TO220AB
Manufacturer :
WeEn Semiconductors
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
30A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100 µA @ 150 V
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
150°C (Max)
Package / Case :
TO-220-3
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
28 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-220AB
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
150 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2 V @ 30 A