BAW101S-7
- Manufacturer Part Number:
- BAW101S-7
- Manufacturer/Brand:
- Diodes Incorporated
- Part of Description:
- DIODE ARRAY GP 300V 250MA SOT363
- Manufacturer :
- Diodes Incorporated
- Product Category :
- Diodes - Rectifiers - Arrays
- Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
- 250mA (DC)
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- 150 nA @ 250 V
- Diode Configuration :
- 2 Independent
- Diode Type :
- Standard
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature - Junction :
- -55°C ~ 150°C
- Package / Case :
- 6-TSSOP, SC-88, SOT-363
- Product Status :
- Active
- Reverse Recovery Time (trr) :
- 50 ns
- Speed :
- Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- Supplier Device Package :
- SOT-363
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
- 300 V
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
- 1.1 V @ 100 mA