SBR15U100CTL-13
- Manufacturer Part Number:
- SBR15U100CTL-13
- Manufacturer/Brand:
- Diodes Incorporated
- Part of Description:
- DIODE ARRAY SBR 100V 7.5A TO252
- Manufacturer :
- Diodes Incorporated
- Product Category :
- Diodes - Rectifiers - Arrays
- Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
- 7.5A
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- 80 µA @ 100 V
- Diode Configuration :
- 1 Pair Common Cathode
- Diode Type :
- Super Barrier
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature - Junction :
- -65°C ~ 175°C
- Package / Case :
- TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
- Product Status :
- Active
- Reverse Recovery Time (trr) :
- Speed :
- Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- Supplier Device Package :
- TO-252-3
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
- 100 V
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
- 800 mV @ 7.5 A