TS25PL06G C2G
Manufacturer Part Number:
TS25PL06G C2G
Manufacturer/Brand:
Taiwan Semiconductor Corporation
Part of Description:
BRIDGE RECT 1P 800V 25A TS-6P
Manufacturer :
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
Current - Average Rectified (Io) :
25 A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10 µA @ 800 V
Diode Type :
Single Phase
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
4-SIP, TS-6P
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
TS-6P
Technology :
Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
950 mV @ 12.5 A
Voltage - Peak Reverse (Max) :
800 V