FTB2F-15F
Manufacturer Part Number:
FTB2F-15F
Manufacturer/Brand:
SMC Diode Solutions
Part of Description:
BRIDGE RECT 1PHASE 200V 1.5A ABF
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
Current - Average Rectified (Io) :
1.5 A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5 µA @ 200 V
Diode Type :
Single Phase
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
4-SMD, Gull Wing
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
ABF
Technology :
Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.3 V @ 1.5 A
Voltage - Peak Reverse (Max) :
200 V