CBR10F-J020
Manufacturer Part Number:
CBR10F-J020
Manufacturer/Brand:
Central Semiconductor Corp
Part of Description:
BRIDGE RECT 1PHASE 200V 10A CM
Manufacturer :
Central Semiconductor Corp
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
Current - Average Rectified (Io) :
10 A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10 µA @ 200 V
Diode Type :
Single Phase
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
Package / Case :
4-Square, CM
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
CM
Technology :
Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.3 V @ 5 A
Voltage - Peak Reverse (Max) :
200 V