CBR10A-J060
Manufacturer Part Number:
CBR10A-J060
Manufacturer/Brand:
Central Semiconductor Corp
Part of Description:
BRIDGE RECT 1PHASE 600V 10A CM
Manufacturer :
Central Semiconductor Corp
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
Current - Average Rectified (Io) :
10 A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10 µA @ 600 V
Diode Type :
Single Phase
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
Package / Case :
4-Square, CM
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
CM
Technology :
Avalanche
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2 V @ 5 A
Voltage - Peak Reverse (Max) :
600 V