CBR25-020P
Manufacturer Part Number:
CBR25-020P
Manufacturer/Brand:
Central Semiconductor Corp
Part of Description:
BRIDGE RECT 1P 200V 25A 4CASE FP
Manufacturer :
Central Semiconductor Corp
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
Current - Average Rectified (Io) :
25 A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10 µA @ 200 V
Diode Type :
Single Phase
Mounting Type :
QC Terminal
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
4-Square, FP
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
4-Case FP
Technology :
Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2 V @ 12.5 A
Voltage - Peak Reverse (Max) :
200 V