APT40DS10HJ
Manufacturer Part Number:
APT40DS10HJ
Manufacturer/Brand:
Microsemi Corporation
Part of Description:
BRIDGE RECT 1P 100V 40A SOT227
Manufacturer :
Microsemi Corporation
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
Current - Average Rectified (Io) :
40 A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1 mA @ 100 V
Diode Type :
Single Phase
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
SOT-227-4, miniBLOC
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
SOT-227
Technology :
Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
880 mV @ 40 A
Voltage - Peak Reverse (Max) :
100 V