CDNBS04-B08200
Manufacturer Part Number:
CDNBS04-B08200
Manufacturer/Brand:
Bourns Inc.
Part of Description:
BRIDGE RECT 1P 200V 800MA NBS04
Manufacturer :
Bourns Inc.
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
Current - Average Rectified (Io) :
800 mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5 µA @ 200 V
Diode Type :
Single Phase
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
4-SMD, Gull Wing
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
NBS04
Technology :
Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.15 V @ 400 mA
Voltage - Peak Reverse (Max) :
200 V