CD2320-B11000
Manufacturer Part Number:
CD2320-B11000
Manufacturer/Brand:
Bourns Inc.
Part of Description:
BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 1A 2320
Manufacturer :
Bourns Inc.
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
Current - Average Rectified (Io) :
1 A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5 µA @ 1000 V
Diode Type :
Single Phase
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
Chip, Concave Terminals
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
2320
Technology :
Schottky
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1 V @ 1 A
Voltage - Peak Reverse (Max) :
1 kV