SC35VB80-G
Manufacturer Part Number:
SC35VB80-G
Manufacturer/Brand:
Comchip Technology
Part of Description:
BRIDGE RECT 3PHASE 800V 35A SCVB
Manufacturer :
Comchip Technology
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
Current - Average Rectified (Io) :
35 A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10 µA @ 800 V
Diode Type :
Three Phase
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
5-Square, SCVB
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
SCVB
Technology :
Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.05 V @ 12.5 A
Voltage - Peak Reverse (Max) :
800 V