APTDF100H60G
- Manufacturer Part Number:
- APTDF100H60G
- Manufacturer/Brand:
- Microsemi Corporation
- Part of Description:
- BRIDGE RECT 1PHASE 600V 135A SP4
- Manufacturer :
- Microsemi Corporation
- Product Category :
- Diodes - Bridge Rectifiers
- Current - Average Rectified (Io) :
- 135 A
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- 250 µA @ 600 V
- Diode Type :
- Single Phase
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 175°C (TJ)
- Package / Case :
- SP4
- Product Status :
- Discontinued at Digi-Key
- Supplier Device Package :
- SP4
- Technology :
- Standard
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
- 2 V @ 100 A
- Voltage - Peak Reverse (Max) :
- 600 V