VUO55-14NO7
Manufacturer Part Number:
VUO55-14NO7
Part of Description:
BRIDGE RECT 3P 1.4KV 58A PWS-B
Current - Average Rectified (Io) :
58 A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100 µA @ 1400 V
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C (TJ)
Product Status :
Active
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.03 V @ 20 A
Voltage - Peak Reverse (Max) :
1.4 kV