VUO16-14NO1
Manufacturer Part Number:
VUO16-14NO1
Part of Description:
BRIDGE RECT 3P 1.4KV 20A V1-A
Current - Average Rectified (Io) :
20 A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
300 µA @ 1400 V
Operating Temperature :
-40°C ~ 130°C (TJ)
Package / Case :
V1-A
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
V1-A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.15 V @ 7 A
Voltage - Peak Reverse (Max) :
1.4 kV