VUO110-14NO7
Manufacturer Part Number:
VUO110-14NO7
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
BRIDGE RECT 3P 1.4KV 127A PWS-E1
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
Current - Average Rectified (Io) :
127 A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100 µA @ 1400 V
Diode Type :
Three Phase
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
PWS-E
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
PWS-E
Technology :
Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.13 V @ 50 A
Voltage - Peak Reverse (Max) :
1.4 kV