VUO100-14NO7
Manufacturer Part Number:
VUO100-14NO7
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
BRIDGE RECT 3P 1.4KV 100A FO-T-A
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
Current - Average Rectified (Io) :
100 A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500 µA @ 1400 V
Diode Type :
Three Phase
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
FO-T-A
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
FO-T-A
Technology :
Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.4 V @ 150 A
Voltage - Peak Reverse (Max) :
1.4 kV