VBO65-12NO7
Manufacturer Part Number:
VBO65-12NO7
Part of Description:
BRIDGE RECT 1P 1.2KV 65A FO-T-A
Current - Average Rectified (Io) :
65 A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500 µA @ 1200 V
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.4 V @ 150 A
Voltage - Peak Reverse (Max) :
1.2 kV