VBO52-14NO7
Manufacturer Part Number:
VBO52-14NO7
Part of Description:
BRIDGE RECT 1P 1.4KV 52A PWS-D
Current - Average Rectified (Io) :
52 A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
300 µA @ 1400 V
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
PWS-D
Supplier Device Package :
PWS-D
Technology :
Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.8 V @ 150 A
Voltage - Peak Reverse (Max) :
1.4 kV