VBO36-14NO8
Manufacturer Part Number:
VBO36-14NO8
Part of Description:
BRIDGE RECT 3P 1.4KV 30A FO-B
Current - Average Rectified (Io) :
30 A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
300 µA @ 1400 V
Diode Type :
Three Phase
Mounting Type :
QC Terminal
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
4-Square, FO-B
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
FO-B
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.7 V @ 150 A
Voltage - Peak Reverse (Max) :
1.4 kV