VBO20-14AO2
Manufacturer Part Number:
VBO20-14AO2
Part of Description:
BRIDGE RECT 1P 1.4KV 31A FO-A
Current - Average Rectified (Io) :
31 A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
300 µA @ 1400 V
Mounting Type :
QC Terminal
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
4-Square, FO-A
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
FO-A
Technology :
Avalanche
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.8 V @ 55 A
Voltage - Peak Reverse (Max) :
1.4 kV