VBO20-12AO2
Manufacturer Part Number:
VBO20-12AO2
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
BRIDGE RECT 1P 1.2KV 31A FO-A
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
Current - Average Rectified (Io) :
31 A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
300 µA @ 1200 V
Diode Type :
Single Phase
Mounting Type :
QC Terminal
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
4-Square, FO-A
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
FO-A
Technology :
Avalanche
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.8 V @ 55 A
Voltage - Peak Reverse (Max) :
1.2 kV