VBO105-18NO7
Manufacturer Part Number:
VBO105-18NO7
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
BRIDGE RECT 1P 1.8KV 107A PWS-C
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
Current - Average Rectified (Io) :
107 A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
300 µA @ 1800 V
Diode Type :
Single Phase
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
PWS-C
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
PWS-C
Technology :
Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.6 V @ 150 A
Voltage - Peak Reverse (Max) :
1.8 kV