FBS10-12SC
Manufacturer Part Number:
FBS10-12SC
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
BRIDGE RECT 1P 1.2KV 6.6A I4-PAC
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
Current - Average Rectified (Io) :
6.6 A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
200 µA @ 1200 V
Diode Type :
Single Phase
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
ISOPLUSi5-Pak™
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
ISOPLUS i4-PAC™
Technology :
Silicon Carbide Schottky
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
2.1 V @ 4 A
Voltage - Peak Reverse (Max) :
1.2 kV