P002-001-10A
- Manufacturer Part Number:
- P002-001-10A
- Manufacturer/Brand:
- Tripp Lite
- Part of Description:
- CORD 18AWG IEC320-C14 - NEMA5 1'
- Manufacturer :
- Tripp Lite
- Product Category :
- Power, Line Cables and Extension Cords
- 1st Connector :
- IEC 320-C14
- 2nd Connector :
- NEMA 5-15R
- Approval Agency Marking :
- Approved Countries :
- Color :
- Black
- Cord Type :
- SJT
- Current Rating (Amps) :
- 10A
- Features :
- Length :
- 1.00' (304.8mm)
- Number of Conductors :
- 3
- Operating Temperature :
- -20°C ~ 60°C
- Product Status :
- Active
- Shielding :
- Unshielded
- Style :
- Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
- Voltage Rating :
- 125VAC
- Wire Gauge :
- 18 AWG