100MT160PA
Manufacturer Part Number:
100MT160PA
Manufacturer/Brand:
Vishay Dale Thin Film
Part of Description:
BRIDGE RECT 3P 1.6KV 100A 7MTPA
Manufacturer :
Vishay Dale Thin Film
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
Current - Average Rectified (Io) :
100 A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5 mA @ 100 V
Diode Type :
Three Phase
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
7-MTPA
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
7-MTPA
Technology :
Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.51 V @ 100 A
Voltage - Peak Reverse (Max) :
1.6 kV