MD160S18NM3
Manufacturer Part Number:
MD160S18NM3
Manufacturer/Brand:
Yangjie Technology
Part of Description:
Diodes - Bridge Rectifiers NM3 1
Manufacturer :
Yangjie Technology
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
Current - Average Rectified (Io) :
160 A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500 µA @ 1.8 kV
Diode Type :
Three Phase
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
Module
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
M3
Technology :
Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.75 V @ 300 A
Voltage - Peak Reverse (Max) :
1.8 kV