2KMD150S
Manufacturer Part Number:
2KMD150S
Manufacturer/Brand:
Rectron USA
Part of Description:
BRIDGE RECT SKY 150V 2A MD-S
Manufacturer :
Rectron USA
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
Current - Average Rectified (Io) :
2 A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
200 µA @ 150 V
Diode Type :
Single Phase
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
150°C (TJ)
Package / Case :
4-SMD, Gull Wing
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
MD-S
Technology :
Schottky
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
850 mV @ 2 A
Voltage - Peak Reverse (Max) :
150 V