APTDF200H100G
Manufacturer Part Number:
APTDF200H100G
Manufacturer/Brand:
Microchip Technology
Part of Description:
BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 255A SP6
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
Current - Average Rectified (Io) :
255 A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100 µA @ 1000 V
Diode Type :
Single Phase
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
SP6
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
SP6
Technology :
Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
2.7 V @ 200 A
Voltage - Peak Reverse (Max) :
1 kV