VS-200MT40KPBF
Manufacturer Part Number:
VS-200MT40KPBF
Manufacturer/Brand:
Vishay Dale Thin Film
Part of Description:
BRIDGE RECT 1P 400V 200A MT-K
Manufacturer :
Vishay Dale Thin Film
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
Current - Average Rectified (Io) :
200 A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
Diode Type :
Single Phase
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
MT-K Module
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
MT-K
Technology :
Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.4 V @ 200 A
Voltage - Peak Reverse (Max) :
400 V