MD100S16M4-BP
Manufacturer Part Number:
MD100S16M4-BP
Manufacturer/Brand:
Micro Commercial Co
Part of Description:
BRIDGE RECT 3PHASE 1.6KV 100A
Manufacturer :
Micro Commercial Co
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
Current - Average Rectified (Io) :
100 A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
300 µA @ 1600 V
Diode Type :
Three Phase
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
M4 Module
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
M4
Technology :
Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.9 V @ 300 A
Voltage - Peak Reverse (Max) :
1.6 kV