VBO72-08NO7
Manufacturer Part Number:
VBO72-08NO7
Part of Description:
BRIDGE RECT 1P 800V 72A PWS-D
Current - Average Rectified (Io) :
72 A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100 µA @ 800 V
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
PWS-D
Supplier Device Package :
PWS-D
Technology :
Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.08 V @ 30 A
Voltage - Peak Reverse (Max) :
800 V