SC50VB80-G
- Manufacturer Part Number:
- SC50VB80-G
- Manufacturer/Brand:
- Comchip Technology
- Part of Description:
- BRIDGE RECT 3PHASE 800V 50A SCVB
- Manufacturer :
- Comchip Technology
- Product Category :
- Diodes - Bridge Rectifiers
- Current - Average Rectified (Io) :
- 50 A
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- 10 µA @ 800 V
- Diode Type :
- Three Phase
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 150°C (TJ)
- Package / Case :
- 5-Square, SCVB
- Product Status :
- Obsolete
- Supplier Device Package :
- SCVB
- Technology :
- Standard
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
- 1.05 V @ 12.5 A
- Voltage - Peak Reverse (Max) :
- 800 V