VBO54-16NO7
Manufacturer Part Number:
VBO54-16NO7
Part of Description:
BRIDGE RECT 1P 1.6KV 54A ECOPAC1
Current - Average Rectified (Io) :
54 A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
40 µA @ 1600 V
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
ECO-PAC1
Supplier Device Package :
ECO-PAC1
Technology :
Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.15 V @ 20 A
Voltage - Peak Reverse (Max) :
1.6 kV